Fasciniranost ljudi okultizmom
Autor: Antonio Dominik, 20. 10. 2010.

Većina ljudi negira da vjeruju u magiju i paranormalno (vjerojatno zbog straha od odbačenosti), ali činjenica da su svakodnevno okruženi okultnim stvarima i pojavama, koje nas bombardiraju na svakom koraku, još uvijek stoji.

Okultizam dolazi od lat. Occultus, što znači sakriven, tajanstven. To je skupina naziva za tzv. „tajne znanosti“ tj. za razne doktrine i djelatnosti koje se zasnivaju na vjerovanju u natprirodne, tajanstvene sile u prirodi i čovjeku. Potražnja i zainteresiranost za okultno u zadnje je vrijeme znatno porasla. To je posljedica raznih TV emisija (npr. Astro show, EZO TV), knjiga i filmova praznovjernog sadržaja (npr. Sumrak, Vampirski dnevnici) te ponuda raznih šarlatana koji nam nude proricanje budućnosti, prizivanje duhova, rješavanje naših problema putem nevidljivog medija… Sve to tajanstveno, nepoznato, neobjašnjivo i zagonetno oduvijek zanima ljude. Čak se i poznati austrijski neurolog Sigmund Freud zanimao za ljudsku fasciniranost praznovjerjem.

U Hrvatskoj se tradicijski obilježava blagdan Svih svetih , a njemu odgovara američki običaj Halloween. Iako nam nije svojstven, blagdan Halloween se sve više uvlači u Hrvate. Crkva i stariji apsolutno su protiv svega toga, dok mlade zanima sve što je novo i neuobičajeno pa tako i okultizam. Mladi su spremni za avanture i žele sve isprobati, stoga nagla potražnja nije začuđujuća.

Vjerujem kako mnogi imaju stajalište da je svakodnevni život dosadan, stoga ga začinjuju pomalo čudnim stvarima. Svima koji idu na neki Halloween party želim sreću, jer poučena fantastičnim filmovima i knjigama, znam da se tamo događaju svakakve neobjašnjive stvari.

Petra Plivelić, 3. a

Petra Plivelić, 3. a