Hrvatska ispod prosjeka
Autor: Antonio Dominik, 11. 12. 2010.

Ovog tjedna su u javnost izašli rezultati o međunarodnom istraživanju koje je procijenilo znanje učenika u matematici, čitalačkoj i prirodoslovnoj pismenosti. U istraživanju su sudjelovali učenici osmih razreda osnovne škole i prvih razreda srednje škole iz šezdeset i pet zemalja. Glavno područje je bila čitalačka pismenost gdje su hrvatski učenici zauzeli 36. mjesto. U prirodoslovnoj pismenosti su zauzeli 37. mjesto, a u matematici 40. Naše učenice su bolje u čitalačkoj pismenosti, a učenici u matematici. Najbolja mjesta u sve tri skupine su zauzeli učenici Istočne Azije.

Jesmo li se posramili tih rezultata ili nam je svejedno? Budući da se u školi ovaj tjedan ništa nije spominjalo u vezi toga, mislim da je očita hladnokrvnost. Želimo li zadržati tu poziciju ili ćemo se potruditi i dokazati naše znanje? O tome odlučujemo mi sami.

Magdalena Margić, 1.a

Magdalena Margić, 1.a