Što su zapravo bajke?
Autor: Lucija Ravlić, 7. 12. 2013.

Izraz bajka nastao je od staroslavenskog glagola „bajati“ što znači čarati, vračati…

Bajke su nastale u davna vremena i isprva nisu bile namijenjene djeci, nego svima koji su htjeli slušati priče kada televizori i računala nisu bili aktualni. Ljudi su se zabavljali pripovijedanjem i slušanjem priča i pjesama.

U književnosti, bajka je književna vrsta u kojoj se stvarno isprepleće s čudesnim i nestvarnim. Glavni su likovi obično dobri i jasno odijeljeni od loših, a na kraju bajke su nagrađeni za svoju dobrotu.

Svojstvo čudesnog u svijetu bajke nikog ne začuđuje i ne plaši kao ni likovi poput vila, patuljaka, zmajeva, divova ili vještica. Najčešće su se bajke prenosile usmenim putem. Naime, nadareni pojedinac iz naroda smislio bi priču koja se potom prepričavala, proširivala iizmjenjivala jer nije bila vlasništvo pojedinca, već je pripadala svima. Prenosila se s koljena na koljeno, tj. s jedne generacije na drugu.

Crvenkapica je bila prva predstava tada tek nastalog Kazališta lutaka Zadar. Od davne 1952. godine pa sve do danas upravo se predstavom Crvenkapica otvara svaka nova sezona.

Stella Ličina, II. d