preskoči na sadržaj

III. gimnazija Zagreb

Login

Posjetili smo
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Antibakterijski sapun - dobar ili loš?
Autor: Mia Feratović, 14. 12. 2014.

Budući da je odavno počela sezona gripa i prehlade, veoma je važno redovito prati ruke kako bismo smanjili broj klica koje šire zarazu. 

Edvard Bedoić, II. f.


No nisu svi sapuni jednaki. U časopisu Proceedings of the National Academy of Science, objavljen je rad u kojem se navodi kako neki sapuni imaju „prljavu stranu“.

„Velike količine triklosana u okolišu i njegova sve veća uporaba u različitim higijenskim proizvodima široke potrošnje, mogu nadjačati svoju umjerenu korist i početi predstavljati ozbiljan rizik od toksičnih oštećenja jetre kod ljudi. Jednako kao što je to slučaj i s miševima, osobito u kombinaciji s drugim spojevima sa sličnim djelovanjem”, rekao je Robert Tukey sa Sveučilišta u Kaliforniji.

Miševi koji su bili podvrgnuti istraživanju, svaki dan su dobivali oko 0,08% triklosana u hrani. Ta doza je stoput veća od one kojoj smo izloženi u normalnoj upotrebi sapuna. Na tim miševima se razvilo više tumora od onih iz kontrolne skupine kojima je dan dimetilnitrozamin- prokarcinogen koji uzrokuje rak jetre.

Iako ovo istraživanje nije pokazalo da je triklosan izravan uzročnik oboljenja jetre kod ljudi, ne treba zanemariti njegovu potencijalnu štetnost.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju