preskoči na sadržaj

III. gimnazija Zagreb

Login

U 100. godini...

Preporuujemo...

Kodiramo s eTwinningom

Kreativna lektira

Kreativna matematika

Smotra školskog filma

Kalendar
« Lipanj 2025 »
Po Ut Sr e Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani dogaaji

Izdvojeno

      

    

Novosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispii lanak Poalji prijatelju
Radionica FBF-ovaca: znanost pod mikroskopom
Autor: Ilija Barii, 8. 6. 2025.

Što zapravo znai studirati farmaciju i biokemiju, kakvi su izazovi prve godine i kako izgledaju laboratorijski zadaci kad se odmaknemo od udbenika?  Zahvaljujui radionici i predavanju koje su odrali bivši uenici naše škole, a sada studenti Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu – Jelena, Luka i Iva, u petak, 5. svibnja, uenici naše škole dobili su priliku saznati iz prve ruke – i to doslovno, jer ruke su bile zauzete pipetama, mikroskopima i kalkulatorima.

Radionicu i predavanje organizirali su u suradnji s profesoricama biologije i kemije, Ksenijom Bedekovi, Sandom Ili i Karolinom Bagari. Cilj je bio pribliiti uenicima sadraje prve godine fakulteta, ali i konkretno pokazati što sve stoji iza pojmova poput ope kemije, stanine biologije i fiziologije. Sudionici radionice imali su priliku izvoditi jednostavne kemijske titracije, mikroskopirati uzorke, rješavati zadatke iz stehiometrije i obraunavati doze lijekova – sve ono što zvui daleko i apstraktno dok se ui iz udbenika, ali postaje jasnije kada se primijeni u laboratoriju. Osim praktinog dijela, predavai su odrali kratku prezentaciju o ivotu na fakultetu – ukljuujui izazove, dinamiku studiranja i “rjenik studenata” bez kojeg je teško preivjeti prvu godinu.

Klara Cerovac, uenica treeg razreda, kratko je komentirala: "Bilo je korisno i zanimljivo, posebno mikroskopiranje – ali i to što su priali iskreno. Dalo mi je jasniju sliku što oekivati." Radionica je bila prilika da uenici, prije nego donesu vane odluke o svom buduem obrazovanju, dobiju konkretan uvid u studij koji moda razmatraju.

Ana Leutar






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispii lanak Ispii lanak | Poalji prijatelju Poalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju