Spijt
Autor: Mia Feratović, 14. 12. 2014.

12. studenog 2014. u kinu Tuškanac gledali smo nizozemski film ,,Spijt!'' u sklopu Festivala o pravima djece s diskusijom o nasilju nad djecom poslije projekcije.

Ozana Kosić, III. a

Film je ove godine osvojio nagradu Young Audience Award Europske filmske akademije i nagradu publike za najbolji igrani film na međunarodnom dječjem filmskom festivalu TIFF Kids.

Prilagođen je osobama s oštećenjem sluha i vida te se preporuča osobama starijima od 12 godina. U filmu se radi o dječaku Jochemu kojega vršnjaci verbalno i fizički zlostavljaju zato što je pretio.

Dječak iz njegovog razreda, David, ne sudjeluje u maltretiranju, ali se previše boji nasilnika kako bi im se i sam suprotstavio. Postupno se sve više suprotstavlja nasilnicima, no za to je već prekasno.

Ne bih htjela previše pokvariti film, ali dosta je predvidljiv. No čak ni sama spoznaja o završetku filma nije me uspjela spriječiti da zaplačem, kao i 90% publike. Moram primijetiti kako je svima nama tako bilo barem jednom u životu te se bez problema možemo poistovjetiti s likom. Mislim kako je film veoma realističan te da bi ga svi uzrasti trebali obavezno pogledati.