Zaštita osobnih podataka
Autor: Josipa Rendulić, 4. 2. 2017.

Na koji način možemo zaštiti naše privatne podatke prilikom korištenja raznih internetskih stranica, ali i općenito? Kolika je zapravo opasnost koja vreba u ovom digitalnom svijetu?

Lucija Beljan, IV.c

Povodom obilježavanja Europskog dana zaštite osobnih podataka, naši učenici imali su priliku sudjelovati na projekciji filma Tko se to šali s mojim podacima? U kinu Europa. Film, koji su pripremili studenti Akademije dramske umjetnosti, govori o raznim problemima u kojima su se ljudi našli zbog izloženosti osobnih podataka koje je netko zlouporabio. Osim cyberbullinga, osvrnuli su se i na mnoge prevare kojima su žrtve materijalno oštećene, a jedina nada im je tužba koju su pokrenuli kako bi mogli vratiti izgubljeno.

Uz edukativni film, prisutni uzvanici imali su priliku pogledati i kratku predstavu Davora Dretara i Vida Baloga koji su odglumili  posljedicu krađe identiteta prilikom zapošljavanja i time zabavili publiku. Još jedan od gostiju bio je Dario Došlić, pjevač kazališta Komedija, koji je utjelovio lik Fantoma opere u kratkoj izvedbi kojom se prikazala važnost dobre provjere nečijih osobnih podataka. Svečanost je započela i završila glazbenim umijećem Ane Rucner, a osim srednjoškolaca, prisustvovali su i policajci i policajke kao predstavnici sponzora ove manifestacije.